Genezą powstania Spółdzielni była transformacja 1989 roku, w wyniku, której, Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego we Wrocławiu zrezygnowały z budowania mieszkań zakładowych we Wrocławiu i dla wcześniej wybudowanych zasobów powołano następcę prawnego, Spółdzielnię Mieszkaniową „Dolnośląska" we Wrocławiu. Spółdzielnia posiadała istniejące zasoby mieszkaniowe i nieruchomości gruntowe do planowanej zabudowy. Podział spółdzielni „Dolnośląskiej", niejako naturalnie uporządkował jej przynależność terytorialną.
Nowopowstała Powszechna Spółdzielnia Mieszkaniowa została następcą prawnym osiedla (budynek nr 1 i 3 w realizacji) i wieczystego użytkowania ustanowionego dla nieruchomości przy ul. Wiejskiej w Oławie.
W dniu 16.09.1993r. Zebranie Przedstawicieli Członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Dolnośląska" we Wrocławiu podjęła uchwałę o wydzieleniu ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Dolnośląska" nowej spółdzielni mieszkaniowej pod nazwą: Powszechna Spółdzielnia Mieszkaniowa w Oławie. Powszechną Spółdzielnię Mieszkaniową w Oławie stanowili członkowie, ubiegający się o mieszkania w Oławie.
Grupa założycielska zwołała w dniu 24.09.1993r. Walne Zgromadzenie Członków, które uchwaliło Statut oraz dokonało wyboru trzech członków do Rady Nadzorczej.
Rok powstania spółdzielni, 1993, był poprzedzony ogromną inflacją i dewaluacją złotego i były to tzw. lata trudne.
Formalna rejestracja nowej spółdzielni nastąpiła na podstawie wniosku złożonego przez Zarząd Spółdzielni w dniu 20.12.1993r. w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia – Fabryczna.
Postanowienie Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Fabrycznej z dnia 23.02.1994r. udokumentowało wpis do Rejestru Sądowego pod numerem Ns. Rej. S 1010. Powszechna Spółdzielnia Mieszkaniowa stała się pełnoprawną osobą prawną.
Początki działalności Spółdzielni były bardzo trudne. Brak doświadczenia członków Rady Nadzorczej i Zarządu w dziedzinie spółdzielczości mieszkaniowej, brak środków finansowych na zakończenie budowy budynku Nr 1, problemy ze sprzedażą mieszkań, a także rozbieżności pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową „Dolnośląska", a Powszechną Spółdzielnią Mieszkaniową w sprawie przejęcia majątku i określenia stanu rozliczeń, powodowały trudności w prawidłowym działaniu Spółdzielni. Trudna i niestabilna sytuacja trwała aż do 1996 roku. Do tego czasu, powołując i zatrudniając specjalistów i pracowników, spółdzielnia rozwiązywała wiele problemów prawnych, ekonomicznych, itp.
Opracowano i uchwalono statut, regulaminy.
Walne Zgromadzenie Członków w 1995 r. zatwierdziło program działania na najbliższy okres, co umożliwiło etapowe kończenie rozpoczętej inwestycji budowlanej, przyjęcie nowych członków spółdzielni.
Sytuacja się stabilizowała, na dzień 31.12.1996 r. liczba członków wynosiła 74 osoby. Spółdzielnia zaczynała normalnie funkcjonowanie.
Biuro Spółdzielni początkowo znajdowało się w jednym pokoju mieszkania, po sprzedaży, którego, przeniosła się do pomieszczenia suszarni. Budowano i sprzedawano kolejne mieszkania i garaże, co skutkowało sukcesywnym zwiększeniem liczby członków. Wykonano dla nieruchomości gruntowych podział i scalenie gruntów, w sposób jednoznacznie porządkujący ich przynależność do budowanych i już istniejących budynków. Umożliwiło to realizację ustawowego wymogu umożliwienia prawnego wyodrębniania budynków lub poszczególnych mieszkań. Ustabilizowane działanie spółdzielni umożliwiło rozpoczęcie starań o nowe tereny inwestycyjne i dalszy rozwój Spółdzielni.
Na koniec 1999 roku w eksploatacji były 3 budynki o 113 mieszkaniach, oraz 50 boksów garażowych w segmencie "A" i "B". Stan członków Spółdzielni wzrósł do 162.Spółdzielnia sukcesywnie budowała sukcesywnie nowe lokale mieszkalne dla członków.
Zgodnie z Ustawą o Spółdzielniach Mieszkaniowych dokonano podziału i scalenia nieruchomości gruntowych niezbędnych do oznaczenia odrębnej własności, które zostały zatwierdzone przez Burmistrza Miasta Oławy.
Zakończono budowę budynku Nr 5 przy ulicy Lutosławskiego 2-4-6 o 35 mieszkaniach. Łącznie, więc na koniec 2002 roku w eksploatacji było 172 mieszkań o powierzchni 8.531,61m2, 3 lokale użytkowe o powierzchni 178,34m2 oraz 62 boksy garażowe.
Dla pozyskanych terenów inwestycyjnych, przy braku uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania terenu, uzyskano w roku 2005 decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Umożliwiło to rozpoczęcie prac projektowych i dalsze inwestowanie w budownictwo mieszkaniowe.
Spółdzielnia, pozyskiwała kolejne nieruchomości gruntowe i do dzisiaj realizuje inwestycje budowlane służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańcom Oławy i okolic oraz licznie osiedlającym się pracownikom okolicznych firm.
Od 2006roku Spółdzielnia rozszerzyła działalność o zarządzanie na zasadzie zarządu zleconego wspólnotami mieszkaniowymi.
W roku 2007 zakończono i przekazano członkom Spółdzielni mieszkania w budynku przy ulicy Zacisznej 21÷33 w ilości 76 mieszkań, tym samym zwiększyła się ilość mieszkań w eksploatacji do 248.
W dalszym ciągu Zarząd czynił starania o uzyskanie terenów pod kolejne budynki przy ulicy Zacisznej. W 2009 roku zakończono roboty na budynku przy ulicy Lutosławskiego 8-10 o 23 mieszkaniach i pomieszczeniach biurowo-socjalnych na potrzeby własne Spółdzielni.
Zakupiono kolejną działkę przy ulicy Zacisznej o powierzchni 1,5ha i wykonano prace koncepcyjne związane z zagospodarowaniem działki. W ich wyniku zostało zaprojektowane nowe osiedle. "Zaciszna II" składające się z 3-ch budynków mieszkalnych "A", "B", "C", które powstawały etapami. Budynki „A", „B" i „C" łącznie liczą 160mieszkań.
Uzupełnieniem tego osiedla jest budynek "D" przy ulicy Zacisznej, po zmianach przez Radę Miejską w Oławie nazwy adresu jest to budynek 4-klatkowy przy ulicy Serdecznej 1÷7 o 74 mieszkaniach z pięknym boiskiem do tenisa i siatkówki.
Po oddaniu do eksploatacji ww. budynku w eksploatacji było 11 budynków wielorodzinnych o 506 mieszkaniach, 3 lokale użytkowe i 92 boksy garażowe.
W 2015 roku na wiosnę oddano do eksploatacji 12-ty budynek o nazwie budynek „E" o 79 mieszkaniach przy ulicy Zacisznej - za "łącznikiem".
W 2014 roku zakupiono działkę, na której w chwili obecnej wybudowano 2 budynki na ulicy Zacisznej – Budynek „F" i „G" o łącznej ilości 69 lokali mieszkalnych. W trakcie budowy są trzy kolejne budynki, w których będzie łącznie 110 mieszkań.
Budowane obiekty budowlane, poza budynkami mieszkalnymi, obejmują wszystkie, ułatwiające życie inne elementy budowlane, poprawiające estetykę i rekreacyjne. Należą do nich parkingi, ulice i ciągi pieszo jezdne, tereny zielone, śmietniki, ławki, place zabaw, boiska sportowe, urządzenia fitness dla dorosłych oraz inne urządzenia. Powszechna Spółdzielnia Mieszkaniowa, jako pierwsza na naszym terenie wybudowała fontannę osiedlową oraz tzw. „leniwy strumyk", oblegane przez dzieci w upalne dni.
Mieszkańcy doceniając pracę Zarządu w upiększaniu osiedli, ukwiecają swoje balkony i zdobywają liczne wyróżnienia w konkursach organizowanych przez Urząd Miejski.
W celu bezpiecznego korzystania z terenów spółdzielni, wprowadzono na tych terenach monitoring umożliwiający unikanie aktów wandalizmu lub kradzieży.
Spółdzielnia prowadzi działalność sportowo-rekreacyjną. Organizowane są festyny, np. z okazji „Dnia Dziecka". Organizowane są imprezy, treningi, zajęcia sportowe.
Wszystkie imprezy mogą odbywać się dzięki pozyskiwanym przez Zarząd sponsorom oraz wsparciu Urzędu Miejskiego w Oławie.
PSM bierze też czynny udział w życiu miasta. W ramach swoich możliwości wspiera organizacje działające na terenie miasta.
Aktualnie Powszechna Spółdzielnia Mieszkaniowa zatrudnia 14 pracowników.
Z nowopowstałej malutkiej Spółdzielni, która na koniec 1995r. liczyła 44 Członków i posiadała 1 budynek o 23 mieszkaniach i 1 lokalu użytkowym powstaje Spółdzielnia licząca na dzień 30.06.2016r. – 654 Członków. Spółdzielnia w dalszym ciągu rozwija się dynamicznie.
Kolejni członkowie przybędą po objęciu aktualnie realizowanych budów kolejnych mieszkań.
Oława to piękne miasto, w którym warto żyć, uczyć się i pracować, a my, jako Spółdzielnia zapewniamy dobre miejsce do prywatnego życia.